16. 7. 2024
čas čtení: 2 minuty
Důležité je, o jaký majetek se jedná. Banky do zástavy nepřijímají nic jiného než nemovitosti, a to pouze některé.
Zastavění hodnotnější nemovitosti nebo zastavění více nemovitostí vám dokáže vyřešit případné potíže, pokud nemáte našetřen dostatek vlastních prostředků pro získání úvěru na pořízení uvažované nemovitosti.
Banka vám nemůže poskytnout jako půjčku více než 80 % hodnoty nemovitosti (pokud jste mladší než 36 let, tak až 90 %), kterou zastavujete. Zastavovanou nemovitostí bývá zpravidla ta, která je úvěrem financována. Pokud však máte i jiné nemovitosti, které můžete zastavit, počítá se částka 80 % z té hodnotnější, kterou jste zastavili, nebo ze součtu všech zastavených. Zastavované nemovitosti nemusí být jen ve vašem vlastnictví, ale je možné se souhlasem druhé osoby zastavit i nemovitost cizí. V praxi se tak většinou děje výpomocí v rámci rodiny.
Uveďme si příklad. Máte zájem pořídit si byt za 5 milionů Kč. Pokud jako zástavu použijete tuto nemovitost, banka vám půjčí pouze 4 mil. Kč (80 % z pěti milionů). Jestliže chybějící 1 milion nemáte a potřebujete celých pět, budete muset k ručení přidat další či jinou nemovitost, aby hodnota všech dosahovala alespoň 6.250.000 Kč. V tomto případě vám už banka proti zástavě může půjčit celých 5 milionů. Samozřejmě pokud budete splňovat také další kritéria, jako je například výše příjmů žadatelů.
Jaké nemovitosti banky akceptují jako zástavu? Zastavovaná nemovitost musí zpravidla splňovat následující kritéria:
Při ručení některými typy nemovitostí (například rekreační objekty) mohou banky snižovat maximální objem poskytnuté půjčky na 60 nebo 70 % hodnoty objektu.