16. 7. 2024
čas čtení: méně než minuta
Jedním ze zásadních ukazatelů při poskytování hypotečního úvěru je LTV (Loan to Value). Tento ukazatel značí poměr bankou zapůjčených prostředků k hodnotě zastavované nemovitosti.
Banky jsou omezeny pravidly ČNB, která udávají mimo jiné maximální možnou výši finančních prostředků, které mohou banky svým klientům oproti zástavě zapůjčit.
LTV 80 - Banka může hypotečním úvěrem půjčit maximálně 80 % hodnoty zastavované nemovitosti. Zastavovanou nemovitostí bývá nejčastěji ta, která je zároveň úvěrem financována. Cena průměrného bytu v ČR činí 4 miliony Kč. Na pořízení takového bytu vám tak banka může půjčit maximálně 3,2 milionu Kč. Ostatní prostředky musíte mít k dispozici z vlastních zdrojů.
LTV 90 - Na trhu existují případy, kdy banka může půjčit až 90 % hodnoty zastavované nemovitosti. Pravidla jsou však striktně daná. Žadateli musí být méně než 36 let, pořizuje si první nemovitost a tato nemovitost bude sloužit k vyřešení jeho bytové potřeby. V takovém případě vám banka může půjčit na byt v hodnotě 4 miliony Kč až 3,6 milionu Kč. Pozor však na to, že pro banku se zvyšuje riziko takového úvěru, a to se zpravidla promítá do vyšší úrokové míry i vyššího RPSN.
Na druhou stranu mohou banky v některých případech maximální možné LTV omezovat v rozmezí 60 až 80 %. Jedná se o případy neúčelové hypotéky, pořízení investiční nemovitosti či nemovitosti k rekreaci, žadatelem je cizí státní příslušník, žadatel má příjmy ze zahraničí, účelem je rekonstrukce apod.
Spočítáme vám konkrétní výši hypotéky, na kterou můžete dosáhnout i se zohledněním možného LTV.