Zeptejte se Orbi AI na řešení vaší konkrétní situace s Cashbackem.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor.

7. 3. 2025

čas čtení: 4 minuty

Tipy, jak ušetřit na životním pojištění

Tipy, jak ušetřit na životním pojištění

Správně nastavené životní pojištění nemusí být nutně drahá záležitost. Existují tipy, jak mít svou smlouvu dobře nastavenou a neplatit za ni zbytečně moc. Přinášíme vám nejzajímavější z nich.

Správná volba pojištěných rizik

Pojišťujte jen ta rizika, která jsou pro vás důležití a neplaťte za pojistku zbytečně moc pojištění krátkodobých úrazů a komplikací. Uděláte lépe, pokud budete z ušetřených peněz vytvářet finanční rezervu, která tyto krátkodobé komplikace pomůže vyřešit. Navíc se vám může hodit i v jiných případech.

Životní pojištění má řešit situace dlouhodobé nebo trvalé ztráty či snížení příjmu. Pojistka by tak měla vždy obsahovat pojištění pro případ invalidity či trvalých následků úrazu. Pokud splácíte hypotéku, vychováváte děti nebo je na vašem příjmu zčásti nebo zcela závislý někdo jiný, volte také pojištění pro případ smrt.

Pojištění pro případ smrti: Poskytuje finanční podporu rodině v případě Vašeho úmrtí. Je důležité, aby smlouva kryla i úmrtí v důsledku onemocnění, nikoli pouze úrazem. Úmrtí způsobené zákeřným onemocněním je totiž častější. 

Pojištění invalidity: Nabízí finanční ochranu v situaci, kdy jste trvale nebo dlouhodobě neschopni vykonávat svou práci kvůli invaliditě. Invalidita bývá v 95 % způsobena dlouhodobým onemocněním.

Pojištění trvalých následků úrazu: Poskytuje finanční kompenzaci v případě trvalých následků po úrazu, které mohou ovlivnit Vaši schopnost pracovat či vést běžný život.

V závislosti na vaší specifické životní situaci, dostupné finanční rezervě a vašem majetku může být vhodné zahrnout i další typy pojištění, jako je:

Pojištění závažných onemocnění: Poskytuje finanční ochranu v případě, že byste onemocněli závažnou chorobou, jako je rakovina, infarkt, mrtvice, roztroušená skleróza a další. Umožní vám zaplatit nadstandardní způsob léčby a pomůže přečkat období, po které se léčíte a nemůžete pracovat.

Pojištění pracovní neschopnosti delší než 1 měsíc: Zajišťuje finanční podporu v situaci, kdy nemůžete dlouhodobě vykonávat své povolání z důvodu onemocnění či zranění.

Ostatní typy pojištění (např. hospitalizace nebo denní odškodné při léčení úrazu) jsou zaměřeny spíše na krátkodobé komplikace, které obvykle nezpůsobují vážné finanční problémy. Tyto připojištění však mnohdy pojistku spíše prodražují. Pro krytí krátkodobých komplikací má sloužit především finanční rezerva, která by měla být schopna pokrýt alespoň 3 měsíce vašich výdajů nebo výdajů vaší rodiny.

V Orbi vám vždy poradíme, jak by vaše smlouva měla být nastavena. Ať za ni neplatíte zbytečně moc, ale zároveň vám poskytuje dostatečnou ochranu.

 

Klesající pojistné částky

Existují 3 typy pojistných částek, se kterými se můžete v životním pojištění setkat - konstantní a klesající.

  1. konstantní pojistná částka - je stejná po celou dobu pojištění a v čase se nemění. V případě pojistné události je vyplacena uvedená částka.
  2. lineárně (konstantně) klesající pojistná částka - v čase se mění. S každým rokem pojištění je od uvedené částky odečtena její jedna n-tina, která odpovídá počtu let, na které bylo pojištění sjednáno.
  3. anuitně klesající pojistná částka - v čase také klesá. S každým měsícem klesá o uvedenou úrokovou míru.

Využívání klesajících pojistných částek představuje dostatečnou pojistnou ochranu. Pojistná ochrana se sice postupně snižuje, ale kopíruje fakt, že potřebujete od pojišťovny obdržet vyšší sumu, pokud se vám nějaké vážné onemocnění či úraz stane v mladším věku, než v okamžiku, kdy vám do důchodu zbývá pár let. Logicky stačí krýt kratší dobu výpadku příjmu, ale také už na vašem příjmu nebudou tak dlouhou závislé děti nebo vám nezbývá už z hypotéky splatit tolik. Případně je možné částky kombinovat a část ochrany tak mít nastavenou jako klesající a část jako konstantní.

V Orbi nastavíme smlouvy tak, by byla vaše pojistná částka v čase vždy dostatečná, ale zároveň jste za pojistku neutratili zbytečně moc.

 

Srovnejte si nabídky pojišťoven

Stejně nastavená pojistka může být u jedné pojišťovny i o více než 10.000 Kč ročně levnější než u jiné. Každá pojišťovna totiž poskytuje zajímavější nabídky určitým skupinám klientů. Jedna může být výhodnější pro mladší klienty, druhá pro ty, kdo splácí hypotéky, třetí pro ty, kdo si pojistí i děti, čtvrtá pro klienty, kteří vykonávají rizikovější zaměstnání nebo sporty, jinak pro kuřáky apod.

V Orbi porovnáme nabídky 11 životních pojišťoven, abychom pro vás vybrali to nejlepší.

 

Pravidelná revize a aktualizace životního pojištění

Stejně jako se v čase mění vaše životní situace, mělo by na ni reagovat také životní pojištění. Je vhodné alespoň 1x za 5 let nechat svou smlouvu zkontrolovat, aby stále odpovídala vaší životní a finanční situaci. Někdy totiž může být vhodné pojistnou ochranu snížit a ušetřit tak na pojistném. Pokud vaše děti vyrostly a začaly si vydělávat sami a/nebo se vám podařilo splatit hypotéku či jiné závazky? Pak pravděpodobně nebude nutné mít nastavenou pojistku tak vysoko jako dřív.

To samé platí v případě, že jste si dokázali časem vytvořit dostatečnou finanční rezervu nebo získat majetek, který můžete v případě zdravotních komplikací prodat. Za pojistku už taky nebude nutné platit příliš.

V Orbi vám vaše smlouvy pravidelně kontrolujeme tak, aby nebyla vaše pojistka nedostatečná nebo jste naopak za pojištění zbytečně nepřepláceli

 

Nechte si za životní pojištění zaplatit

Nechte si za životní pojištění zaplatit. Sjednejte si životní pojištění skrze aplikaci Orbi a my vám vrátíme 10 % ročního pojistného zpět na váš účet formou cashbacku.

Ahoj, jsem Orbi AI Beta!
Testovací verze umělé inteligence, která ti odpoví na všechny dotazy týkající se tohoto tématu: Tipy, jak ušetřit na životním pojištění