Jedná se o novou alternativu k doplňkovému penzijnímu spoření (DPS). DIP slouží tak ke zhodnocování prostředků na staří, ale nabízí více možností, kam a jak investovat.
Co DIP nabízí?
- Více možností, kam a jak investovat
Nabídka bude širší než u DPS. Vzhledem k tomu, že pravidla nebudou tolik svázaná, dá se očekávat, že některé možnosti budou dosahovat výrazně vyšších zhodnocení.
Bude možné investovat např. do ETF fondů, akcií, podílových fondů, státních dluhopisů a dalších nástrojů.
- Příspěvek zaměstnavatele
Váš zaměstnavatel vám může přispívat na DPS, rezervotvorné životní pojištění a DIP. Příspěvky může provádět i do více produktů a záleží na jeho štědrosti. Souhrnné příspěvky na všechny 3 produkty do výše 50 tisíc jsou pro zaměstnavatele navíc daňově uznatelné.
- Sleva na dani
Zaměstnanci i OSVČ si budou moci odečíst své příspěvky na DIP, rezervotvorné životní pojištění i DPS až do výše 48.000 Kč od základu daně. Při daňové sazbě 15 % tak ušetří každý rok na dani až 7.200 Kč.
Limit se počítá za příspěvky na všechny 3 zmíněné produkty. V případě DIP je možné si však od základu daně odečítat všechny klientem zaplacené příspěvky. DPS umožňuje až tu část vkladu, na kterou se nevztahuje státní příspěvek (od 1. 1. 2024 část vkladu nad 1.700 Kč měsíčně).
- Osvobození od daně
Výnosy i příspěvky zaměstnavatele jsou osvobozeny od daně z příjmu fyzických osob.
Co naopak v DIP chybí?
- Státní příspěvek
Na rozdíl od DPS nebude stát účastníkům DIP přispívat. Zhodnocovat se tak budou pouze jejich vklady a příspěvky zaměstnavatele. Na druhou stranu je tato nevýhoda vyvážena možností vyšších očekávaných výnosů a možnost odečítat od základu daně i nižší vklady.