16. 7. 2024
čas čtení: 2 minuty
Banka bude především řešit, zda jste to pro ni klientem, který bude hypotéku v požadované výši schopen splácet. Bude ji zajímat účel úvěr, vaše příjmy i výdaje a také informace o nemovitosti, která bude sloužit jako zástava.
Banku tak budou zajímat především následující oblasti.
Za jakým účelem žádáte o úvěr? Kupujete byt, rodinný dům či stavební pozemek nebo si půjčujete na výstavbu či rekonstrukci? Chcete prostředky využít pro vypořádání dědických poměrů nebo společného jmění manželů po rozvodu? Chcete jen refinancovat již stávající úvěr? Ke každému z účelů bude banka chtít znát detailní informace a ty doložit pomocí dokumentů. Může tak vyžadovat například kopii smlouvy budoucí o kupní smlouvě, rozpočet stavebních prací a materiálu, stavební rozhodnutí, dohodu o vypořádání majetkových poměrů, informace o refinancovaném úvěru apod.
Jaké jsou vaše příjmy? Banku zajímá, jaké máte příjmy, aby mohla posoudit vaši úvěruschopnost. Musí se řídit pravidly v jaké výši vám vzhledem k vašemu příjmu může maximálně půjčit. Zajímá ji také původ příjmu, zda se jedná o zaměstnání, podnikání, příjmy z nájmu, sociální dávky apod. Na základě toho vyhodnotí vaši bonitu. Prokázání příjmů probíhá zpravidla potvrzením od zaměstnavatele, kopií pracovní smlouvy, daňovým přiznáním, výpisem z běžného účtu, rozhodnutím o přiznání dávek apod. Banku zajímá i to, zda příjmy pochází z ČR či ze zahraničí a další detaily.
Jaké jsou vaše výdaje a platební morálka? Banku bude zajímat, kolik měsíčně utratíte za nezbytné náklady (bydlení, potraviny…) i váš rodinný stav. Pokud máte děti automaticky počítají nutné výdaje na jejich výživu. Nejpodstatnější jsou pro banku vaše jiné finanční závazky. Zajímat se budou především o aktuálně splácené úvěry, výši měsíčních splátek, kolik zbývá splatit a jaká byla vaše platební morálka. Platili jste vždy splátky v dohodnutém termínu? Banky tyto informace o svých klientech sdílejí a každá banka si vás v průběhu žádosti o úvěr “proklepne.” Kromě toho se banky zajímají o platební morálku i v případě jiných pravidelných plateb, např. plateb mobilnímu operátorovi.
Jakou nemovitost budete zastavovat? Nejčastěji bývá zástavou financovaná nemovitost. V některých případech (např. družstevní bydlení), ale není možné financovanou nemovitost zastavit, v jiných pak odhadní cena zastavované nemovitosti nemusí být dostatečně vysoká pro poskytnutí úvěru v požadované výši. Banka tedy bude potřebovat detailní informace o zastavované nemovitosti. V případě zástavy nemovitosti druhé osoby, pak bude požadovat také souhlas této osoby.
Dokumentů, které si banka vyžádá, mohou být ve složitějších případech i desítky. Aplikace Orbi vám však s celým procesem sjednání hypotéky pomůže. Srovnáme vám nejvýhodnější nabídky, pomůžeme vybrat ideální banku a skrze aplikaci zajistíme i to, abyste bance dodali správné požadované dokumenty.
Chcete znát nejvýhodnější hypotéku?