16. 7. 2024
čas čtení: méně než minuta
Po rozvodu manželství je mimo jiné nutné vypořádat podíl společného jmění manželů. Zajistit tedy rozdělení majetku a dluhů mezi oba bývalé manžele.
Toto rozdělení může být stanoveno následujícími způsoby: - písemně se na něm manželé dohodnou ještě za trvání manželství; - dohodou manželů do 3 let od rozvodu manželství (pokud se vypořádává nemovitost, musí být dohoda písemná); - rozhodnutím soudu, pokud manželé požádají do 3 let od rozvodu soud o rozdělení majetku; - rozhodnutím soudu v souladu se zákony, pokud manželé o rozhodnutí nepožádají ani do 3 let neuzavřou příslušnou dohodu.
Zatímco movitý majetek je možné rozdělovat snadněji u nemovitosti, kterou manželé využívali společně to již bývá složitější. Její hodnota zpravidla převyšuje hodnotu ostatního majetku a chce-li jeden z manželů si vlastnictví nemovitosti ponechat musí toho druhého tzv. vyplatit. Hodnota nemovitostí se však pohybuje v jednotkách až desítkách milionů, a ne každý má polovinu této částky na účtu, aby mohl podíl s druhou stranou vypořádat.
Řešením je vzít si hypotéku za účelem majetkového vypořádání společného jmění manželů po rozvodu. Kdy a jak o ni žádat?
Důležité je, aby bylo rozvodové řízení ukončeno a bývalí manželé měli uzavřenou dohodu o vypořádání majetku nebo pravomocné rozhodnutí soudu o jeho rozdělení. Z nich je patrné, kdo se stane jediným vlastníkem nemovitosti a v jaké výši musí druhého z partnerů vyplatit. V tu chvíli je možné zažádat o hypoteční úvěr právě za tímto účelem. Jeho schvalování bude probíhat podobně jako u standardního hypotečního úvěru. Banku bude zajímat jeho výše, znalecký odhad hodnoty nemovitosti, příjmy a výdaje žadatele apod.
Komplikovanější situace by mohla nastat pokud je již nemovitost zatížena hypotečním úvěrům, který manželé společně spláceli. K tomu více v souvisejícím článku.
Rádi vám spočítáme hypotéku za účelem vypořádání společného jmění manželů.