16. 9. 2024

čas čtení: méně než minuta

Jak pojistit družstevní byt?

Jak pojistit družstevní byt?

Družstevní bydlení má své specifikum. Přestože v bytě bydlíte nebo ho se souhlasem družstva nadále pronajímáte, nejste jeho vlastníkem. Vlastní jej totiž družstvo. Vy si pořizujete pouze podíl v tomto družstvu, který odpovídá velikosti vašeho bytu.

Pojištění samotné nemovitosti (obvodové zdi, střecha, společné části domu, výtah) a odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti by tak mělo mít sjednané družstvo. O nastavení pojistky se ale zajímejte. Měla by být nastavena adekvátní pojistná částka a pojistná ochrana by měla zahrnovat, co nejvíce možných rizik. Přece jen se jedná o pojištění majetku, jehož podíl vlastníte a využíváte.

Pojištění od družstva ale už pravděpodobně nebude krýt vnitřní stavební části bytu - například vnitřní zdi, podlahy, radiátory, vanu, toaletu, zárubně apod.

Pokud chcete mít pojištění všechno a chcete mít jistotu, že je smlouva nastavena správně, nemusíte se spoléhat na nikoho dalšího a bytovou jednotku si můžete v rámci pojištění nemovitosti pojistit sami.

Jiná je situace o pojištění domácnosti. Tu družstvo neřeší a každý si ji musí vyřešit sám. Spadá tam veškeré vnitřní vybavení domácnosti, které je možné přenášet - nábytek, elektronika, oblečení, nádobí, cennosti, sportovní potřeby, hračky a mnoho dalšího. Do pojištění domácnosti spadají i věci uložené ve sklepě nebo v  kočárkárně.

Pokud by docházelo k převodu družstevního bydlení do osobního vlastnictví, tak nezapomeňte upravit svou smlouvu. Pak by měla vždy kromě pojištění domácnosti obsahovat také pojištění nemovitosti a pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. Nyní se totiž stáváte vlastníkem přímo vy.

Chcete spočítat nejvýhodnější pojištění vašeho bytu?