16. 7. 2024
čas čtení: 5 minut
Než si popíšeme, jak zrušit životní pojištění a nepřijít o peníze, je potřeba si odpovědět na 2 otázky.
První z otázek je druh smlouvy, kterou máte uzavřenou. Jedná se o rizikové životní pojištění nebo investiční či kapitálové životní pojištění, které kromě případné pojistné ochrany umožňuje i tvorbu kapitálu?
Druhou pak je důvod, proč vlastně smlouvu chcete ukončit? Potřebujete finanční prostředky, které jsou na účtu smlouvy k dispozici? Chcete ušetřit za měsíční platbu pojistného? Máte pocit, že jinde můžete být pojištěni či investovat lépe?
Zde si povíme, jak zrušit životní pojištění s rezervotvornou složkou. Chcete-li ukončit smlouvu rizikového životního pojištění pokračujte níže souvisejícím článkem “Chci zrušit smlouvu rizikového životního pojištění.”
Smlouva investičního či kapitálového životního pojištění v sobě kombinuje 2 prvky. Prvek pojistné ochrany a prvek investičního produktu. Pravidelně placené pojistné je tak rozdělováno na část, ze které se kryjí rizika a část, která se zhodnocuje. V čase se tento poměr mění a s přibývajícím věkem je vyšší část pojistného alokována na krytí rizik. Někdy dokonce cena rizik překročí placenou částku a zbytek krytí rizik je tak doplácen ze zainvestované sumy. Tyto smlouvy bývají také často zatíženy poměrně vysokými počátečními i průběžnými náklady. Počáteční náklady platíte nebo jste platili v několika prvních letech. Může se jednat o desítky procent z plateb, které nekryly ani rizika, ani nejsou investovány a jsou vlastně odměnou pojišťovny a případně poradce. Průběžné náklady platíte po celou dobu. Jedná se o administrativní náklady za vedení smlouvy či náklady za vedení a obhospodařování investičního účtu. Náklady za obhospodařování investičního účtu jsou tak trochu skryté. Neplatíte je přímo, ale váš připsaný výnos je o tento náklad ponížen.
Co se týká pojistné ochrany, bohužel zde v praxi tyto smlouvy svůj účel moc neplní a ve většině případů se jedná spíše o jakýsi investiční nástroj s minimálním krytím rizika.
Případným ukončením takové smlouvy můžete tedy ušetřit na placeném pojistném, ale také na placení nákladů, které jsou se smlouvou spjaty. Navíc budete mít nárok i na odbytné, tedy získání prostředků, které jsou alokovány a zhodnocovány z té části platby, která nešla na krytí rizik či úhradu nákladů. Počítejte však s tím, že při předčasném výběru bude tato částka pravděpodobně nižší než ta, která byla zainvestována, a to z důvodu úhrady nákladů se smlouvou spojených.
Samozřejmě existují výjimky a některé investiční i kapitálové smlouvy jsou nastaveny dobře a svým klientům poskytnou zajímavou pojistnou ochranu i zhodnocení. Pokud vaše smlouva má správně nastavené i krytí rizik je potřeba si zodpovědět také následující otázky. Máte k dispozici dostatečný finanční polštář, který by vás ochránil v případě dlouhodobých zdravotních komplikací a pomohl se se situací lépe vypořádat? Má vaše rodina dostatek volných finančních prostředků, aby se dokázala vypořádat s výpadkem vašeho příjmu v případě vašeho úmrtí a pokrýt veškeré nutné výdaje? Chcete do těchto prostředků sahat v případě zdravotních komplikací? Neměly sloužit k něčemu jinému? Pokud se chystáte smlouvu jen ukončit, měli byste si na všechny tyto otázky v klidu odpovědět a popřemýšlet, zda ušetřené měsíční pojistné v řádech stovek až nižších jednotek tisíc za to stojí.
Než se rozhodnete smlouvu ukončit, dejte nám tedy chvilku, abychom se na vaši smlouvu podívali a poradíme vám, zda se ukončit vyplatí nebo se vyplatí ji ponechat či upravit.
Pokud chce být nadále pojištěni a svoje prostředky zhodnocovat nabízí se řešení pomocí kombinace rizikového životního pojištění a produktem umožňující pravidelnou investici. Toto řešení bývá zpravidla méně nákladné a v důsledky toho i výnosnější. Rádi vám původní smlouvu zkontrolujeme a dáme vám vědět, jaká kombinace produktů z hlediska pojistné ochrany a zhodnocování prostředků může být nejvýhodnější. Vezmeme v potaz všechny důležité věci, které je pro toto rozhodnutí zhodnotit, např.:
Chcete-li, ať vám poradíme, co s původní smlouvu udělat, nahrajte nám ji, zeptáme se vás na pár informací o vaší současné životní situaci a poradíme, jak nejlépe postupovat.
Pokud jste přesvědčeni o tom, že je potřeba smlouvu ukončit, lze tak učinit třemi způsoby. Počítejte však s tím, že pokud budete mít o životní pojištění v budoucnu zájem, bude pojistka s přibývajícím věkem dražší a dražší. Možnosti, jak smlouvu ukončit:
Nezapomeňte v dalším přiznání k dani z příjmu zohlednit v posledních 10 letech případně uplatněné slevy na dani, které jste z této pojistky uskutečnili.