13. 2. 2024
čas čtení: 3 minuty
Čisté příjmy lidí v České republice vzrostly a dohání země západní Evropy. Důvod k přehnané radosti ale není. Většina států s komunistickou minulostí dorovnává propad s rozvinutými evropskými zeměmi mnohem rychleji. Vyplývá to ze studie společnosti Orbi, která spravuje všechny vaše finance na jednom místě.
Medián čistého příjmu v eurech v České republice stoupl mezi roky 2013 a 2022 o více než polovinu. „Růst čistých příjmů domácností je jednoznačně dobrou zprávou. Máme se lépe. Při mezinárodním srovnání ovšem zjišťujeme, že jsme se mohli mít ještě lépe. Většina zemí bývalého sovětského bloku dohání západoevropské příjmy rychleji,“ konstatuje Jakub Škrabánek, zakladatel a výkonný ředitel Orbi. K dohánění Evropy navíc přispělo i posílení české koruny o 5,7 %.
Nejrychleji vzrostl mediánový příjem v Rumunsku, kde ale lidé dosahovali velmi nízkých příjmů a i po jejich raketovém růstu zůstávají na chvostu Evropy spolu s Bulharskem. Ovšem na více než dvojnásobek vzrostly čisté příjmy i lidem v Estonsku, které v průběhu sledovaných let přeskočilo i Českou republiku.
Pomaleji než v České republice příjmy vzrostly zejména ve Slovinsku a na Slovensku, přičemž Slovinsko dosahuje nejvyšších příjmů ze států východní Evropy.
Graf 1: Medián ročního čistého příjmu v roce 2022 a jeho růst od roku 2013 v zemích Evropské unie
- EU - medián ročního čistého příjmu
Zdroj: Studie společnosti Orbi, data Eurostat
Eurové příjmy poklesly pouze obyvatelům Norska, kteří si ve sledovaném období pohoršili téměř o desetinu. Příliš si nepřilepšili ani lidé z Francie či Švédska.
V posledních dvou letech reálné mzdy klesají vlivem vysoké inflace. Za desetiletí mezi roky 2013 a 2022 ovšem navzdory cenovému růstu průměrná reálná mzda vzrostla o 18 %. To představuje průměrný růst reálné mzdy téměř o 1,7 % ročně.
„Reálný růst mezd v době před vysokou inflací významně zrychlil. V letech před pandemií koronaviru přesahoval i 4 % ročně s vrcholem na 6,1 %,“ doplňuje Jakub Škrabánek. Reálné mzdy klesaly zejména v roce 2022, ovšem jejich pokles bude pokračovat i letos.
Graf 2: Vývoj růstu reálných mezd
- Mzdy vs. inflace
Zdroj: Studie společnosti Orbi, data ČSÚ
Medián mzdy za 1. pololetí 2023 ve mzdové sféře dosahoval 37 308 Kč. Zaměstnanci české národnosti přitom tento medián přesahovali. Na pracovníky slovenské národnosti ovšem ani zdaleka nedosahovali.
Graf 3: Medián mzdy v 1. pololetí 2023 dle národnosti zaměstnance
- Národnost
Zdroj: Studie společnosti Orbi, data Informační systém o průměrném výdělku
„Slováci velmi často přicházejí do České republiky studovat a následně zde nacházejí i pracovní uplatnění. Naopak lidé s nižším vzděláním častěji zůstávají ve své domovině. A právě díky vyššímu průměrnému vzdělání Slováků pracujících v Česku je i jejich medián mezd vyšší než Čechů,“ vysvětluje Jakub Škrabánek.
Přetrvávají ovšem i vysoké rozdíly mezi mediánovou mzdou mužů a žen. Ve vyšším věku jsou přitom mzdové rozdíly vyšší než mezi mladými. Muži ve věku od 40 let do 59 let vydělávají téměř o čtvrtinu více než ženy, naopak ve věku do 29 let muži vydělávají přibližně o desetinu více než ženy.
Graf 4: Medián mzdy mužů a žen v 1. pololetí 2023 dle věku
- Věk a pohlaví
Zdroj: Studie společnosti Orbi, data Informační systém o průměrném výdělku
Žádné související články